Oroszországban több mint 120 etnikai, nemzeti vagy vallási csoport / népcsoport talált hazára. Természetesen nagyrészük orosz, de milliós nagyságban is vannak olyan népek, akik itt telepedtek le, vagy csak egyszerűen maradtak, míg a történelem kialakította saját határait. Tehát akkor, Oroszország területén élő népcsoportok, nagyságszerinti sorrendben;
- Orosz
- Tatár
- Ukrán
- Baskír
- Csuvas
- Csecsen
- Örmény
- Avar
- Mordvin
- Udmurt
- Mari
- Komi
- Komi-permják
- Karjalai
- Nyenyec
- Osztják
- Finn
- Észt
- Vogul
- Vepsz
Az utóbbi 12, tehát a Mordvintól kezdve, finnugor népek, szóval rokonok. Nagyon-nagyon távoli rokonok. Ez a 12 is elég soknak tűnik, főleg, hogy rajta kívül van még ugyanennyi, ugyanennyiszer. Nem kell megijedni, az oroszok a lakosság több mint 75%-át teszik ki, ami számokkal kifejezve, 115 millió fölött van valahol. Határ a csillagos ég.
Hivatalos nyelv ugyan az orosz, de további beszélt nyelvek közé sorolható az; avar, baskír, csecsen, tatár, udmurt, komi, kalmük, kabard, etc. Ezeket általában saját népcsoportjaik szokták használni, és hiába, hogy például az avarok alig tesznek ki a népességből 0,6%-ot, az még így is közel egy millió ember. Tehát sok a népcsoport, és sok a nyelv, de amit mindenki beszél, az az orosz.
Vannak különböző vallási irányzatok is. Szerencsére ilyen téren, Oroszország ugyanannyira toleráns - ha nem jobban - mint a Balkánon elhelyezkedő Bosznia Hercegovina. Tehát a legtöbb ember az Ortodox vallást követ, ők egy 2006-os népszámlálásor 55%-ot adtak ki. 18%-ban muszlimok, nyolccal kevesebben pedig protestánsok. Nagyon kis százalékban, katolikusok és zsidók is vannak; 7% és 5%. A maradék az egyéb kategóriában foglal helyet. Ha engem kérdeztek ők buddhisták, és Mongólia meg Kína felé lehet elterjedt.
copyright SAJÁT.NELOPJ
|